تقویم
اوقات شرعی
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 762
 بازدید امروز : 58
 کل بازدید : 1170490
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.5480
صفحه اصلی > درباره ملایر > جاذبه های طبیعی 
جاذبه های طبیعی

غار دره فرراخ

اين‌ غار در اطراف‌ ملاير و در نزديكي‌ روستاي‌ جوزان‌ قرار دارد. دهانه‌ غار در ارتفاع‌ ۲۲۲۰ متري‌ به‌ سمت‌ جنوب‌ شرقي‌ و اندازه‌هاي‌ آن‌ ۸۰ تا ۱۲۰ سانتي‌متر است‌. در زير دهانه‌، گلوگاه‌ كوتاهي‌ است‌ كه‌به‌ دهليزي‌ به‌ طول‌ ۹ متر باز مي‌شود. از سقف‌ آن‌ آب‌ مي‌چكد و كف‌ آن‌ پر از گِل‌ و لغزنده‌ است‌. پايان‌ دهليز تنگ‌و راهرو مانند است‌ و در جلو آن‌ تپه‌اي‌ سنگي‌ و پله‌هائي‌ قرار دارد و سپس‌ به‌ يك‌ بركه‌ آب‌ منتهي‌ مي‌شود.
آدرس :روستاي جوزان ملاير

 

غار سرد كوه

اين‌ غار در نزديكي‌ روستاي‌ سلطان‌ آباد در ارتفاع‌ ۲۲۴۰ متري‌ كوه‌ سرده‌ ملاير قرار دارد.دهانه‌ غار با شيب‌ تندي‌ پايين‌ مي‌رود. انتهاي‌ شيب‌ با عبور از مدخل‌ سنگي‌ به‌ دهليز اصلي‌ غار ختم‌ مي‌شود.كناره‌ راست‌ دهليز به‌ شاخه‌ فوقاني‌ غار اتصال‌ مي‌يابد. ميانه‌ غار وسيع‌ و سقف‌ آن‌ بلند است‌ و از معبر چاه‌مانندي‌ با دو پله‌ سنگي‌ طبيعي‌ مي‌گذرد و به‌ محوطه‌اي‌ مي‌رسد كه‌ با زاويه‌ تندي‌ به‌ سمت‌ بالا كشيده‌ شده‌ و كف‌ آن‌ ناهموار است‌. در كناره‌ چپ‌ اين‌ محوطه‌ و به‌ دنبال‌ دهليز يك‌ گودال‌ چاه‌ مانند وجود دارد كه‌ دهليز اصلي‌ غار را تشكيل‌ مي‌دهد. غار در طول‌ ۷۳ متري‌ دهليز پايان‌ مي‌يابد. يك‌ ستون‌ سرتاسري‌ ۲ متري‌ استالاگميت‌ تنها پديده‌ ديدني‌ اين‌ غاراست‌. در كناره‌ اين‌ ستون‌، حفره‌ تنگ‌ ۵ متري‌ ديده‌ مي‌شود كه‌ در داخل‌ آن‌ حوضچه‌ آب‌ زلالي‌ وجود دارد.
آدرس : نزديك روستاي سلطان آباد ملاير

 تالاب فصلي آق گل

تالاب آق گل ملايرمیزبان 46گونه پرنده آبزي است. نظیر لک لک سیاه ، فلامینگو ، قو ، غاز خاکستری ، تنجه اردک ، مرمری اردک ، سبز پلیکان ، لک لک و حواصیل را از مهم ترین پرندگان این تالاب می باشد.تالاب فصلی آق گل در جنوب شرقی روستای كرد خور از توابع ملایر و قریه توتل در جوار كوه كت قرار دارد . این تالاب از آبریز رودخانه قره چای در جنوب دشت كمیجان تامین میشود .فصل آبگیری تالاب از اواخر مهر ماه آغاز و تا وسط خرداد ماه هر سال ادامه دارد .وسعت تالاب در فصل پر آبی به 600 هكتار و عمق آن به یك متر افزایش می یابد و با پیشروی آب در قسمت میانی جزیره هایی به ارتفاع 6 متر ظاهر میشود. این تالاب با پوشش گیاهی جالبی كه در اواخر فصل زمستان و اوایل بهار ایجاد می نماید و با توجه به قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان شامل اواع اردك غاز فلامینگو  مرغ باران حواصیل آب چلیك كاكائی كشیم انقوت درنای معمولی غاز خاكستری  چنگر  كله سبز خروس كوهی طنچه چنگر اكراس و غیره می باشد.
آدرس : حد فاصل دو استان مركزی و همدان در یك كیلومتری جنوب شرقی روستای كرد خور

 

زيستگاه حيات وحش لشگردر

منطقه حفاظت شده لشگردر با وسعتی در حدود 15550 هکتار در مجاورت شرق و جنوب شرقی ملایر قرار دارد

دارای 11 چشمه دائمی است.

تعداد 16 روستا در اطراف این منطقه وجود دارد که همه این روستاها در محدوده مرزی منطقه قرار گرفته اند.

این منطقه به علت برخوردار بودن از شرایط لازم ابتدا در  سال 1363 به عنوان منطقه شکار ممنوع و سپس به دلیل بهبود شرایط اکولوژیکی و  خصوصا زیستی در اسفندماه سال 1369عنوان منطقه حفاظت شده را از آن خود کرد.

266 گونه گیاهی در منطقه حفاظت شده لشگردر.براساس مطالعه منطقه، تاکنون 266 گونه گیاهی متعلق به 184  جنس و 43 خانواده شناسایی شده اند و از این تعداد 28 گونه اندمیک ایران  است.

منطقه لشگردر با دارا بودن آب و هوای سرد وکوهستانی،  گیاهان علفی و بوته ای پوشش گیاهی غالب منطقه را تشکیل می دهند اما تک  درختچه هایی نیز در ارتفاعات میانی منطقه به صورت پراکنده دیده می شوند از  درختچه های مهم منطقه گونه های زالزالک، انجیر، بنه، سماق، زرشک و بادام  کوهی را می توان نام برد.

گونه های بوته ای و علفی منطقه نیز شامل کلاه میر حسن،  انواع گون، علف بادبزنی، نخود وحشی، کنگ، علف چای، زنبق وحشی، اسپند، شکر  تیغال، لاله واژگون، ریواس، کاروان کش، بومادران و آویشن را نام برد.

18 گونه پستاندار و 75 گونه پرنده در منطقه حفاظت شده لشگردر زندگی می کنند

در منطقه حفاظت شده لشگردر 18 گونه پستاندار از 11 خانواده و پنج راسته و 75 گونه پرنده از 23 خانواده و هفت راسته زیست می کنند.

این منطقه به لحاظ موقعیت طبیعی و توپوگرافی دارای سه  وضعیت کوهستانی، تپه ماهوری و دشتی است و مناطق کوهستانی زیستگاه کل و بز و  مناطق تپه ماهوری زیستگاه گونه حمایت شده قوچ و میش ارمنی و مناطق دشتی  نیز به سبب تغییر نوع کاربری زمین از جانب روستائیان به صورت کشت باغ انگور  درآمده است.

از پستانداران منطقه می توان کل وبز، قوچ ومیش، گرگ،  شغال، روباه، تشی، خرگوش، گورکن، کفتار و رودک و از پرندگان کبک، تیهو،  باقرقره، عقاب طلایی، قرقی، فاخته، دلیجه، کمر کلی، پری شاهرخ، چیچک، و از  خزندگان انواع مار را می توان نام برد .

 

كوه خان گرمز ملاير

موقعيت و جذابيت كوه خان گرمز از نظر گردشگري در فصل گرم و سرد سال شكوه خاصي به آن بخشيده است. ارتفاعات اين كوه زيستگاه گونه هاي متعددي از پرندگان وجانوراني همچون قوچ و ميش ، كل و بز و كبك است. در اين كوه باشكوه حدود 5 غار طبيعي وجوددارد از اين كوه چشمه هاي متعددي جاري است كه آبشخور حيات وحش نيز مي باشد و مازاد آب آن به رودخانه قلقلرود مي ريزد . كوه خان گرمز داراي قله اي مخروطي شكل است به دليل وجود شيب و سخره هاي ستبر صعود به اين كوه از جانب شمال و شرق ممكن نيست و تنها از طرف غرب و جنوب دسترسي به اين كوه به سهولت امكانپذير است.

پوشش گياهي كوه خان گرمز ازگونه هاي متنوع تشكيل شده است كه بخصوص پس از حفاظت هاي چندين ساله محيط زيست از انواع گونه هاي داراي ارزش غذايي بالا و خوش خوراك جهت تغذيه دام ها مانند بروموس، فستوكا و گياهان درختچه اي مانند نسترن وحشي بادامك ، زرشك نيز در آنجا رويش دارد.

در قسمت بالاي كوه خان گرمز قسمتي وجود دارد كه علاوه چشم اندازي زيبا و دلفريب در فصل بهار پوشيده از گياهان داروي بسيار كمياب نيز مي باشد و در گذشته محلاقامت موقت اهالي در فصل بهار بوده است.

چشمه سراب و دره بيد روستاي كنجوران ، دره هاي كند و پونه، زرشك كوچك و زرشك بزرگ و چشمه دار توت تقي آباد، چشمه كمره سازيان ، گاو ميش دره، خرس دره ، چشمه دروغه در قلي لاله همه و همه گوشه هاي گم شده اي از بهشت به نظر مي رسند كه تنها با گذراندن چندين ساعت در آنها و استفاده از مواهب خدادادي آن مي توان لذت گذراندن اوقات فراغت در آنها را درك نمود.